5 MAYMUN HİKAYESİ

Pek alinti hikaye paylasmak adetim degildir ama geçenlerde bitirdigim Azra Kohen Sarızeybek’in Fi-Çi-Pi kitap serisinden aklimda kalan beni üzerine uzunca düşündüren bir hikayeyi paylaşmak istedim. Fi-Çi-Pi kitaplariya ilgili yazima surdan goz atabilirsiniz ….. zira okumasinin kolayligi bonusu ile hem cok guzel bir ask hikayesi okursunuz yaninda da bir cok bilgi edinip bir kitapta aradiğınız içeriğin fazlasina sahip olursunuz.

5 MAYMUN HİKAYESİ

Kafesimizin icinde 5 maymunumuz tepede hepsine fazlasiya yetecek kadar muz ve bir adet merdivenimiz bulunuyor. Maymunlardan her biri sirayla tepedeki muza ulaşmak icin merdivenle yukari cikmaya çalişir fakat ne zaman muzlara yaklaşsalar soğuk su ile islatılırlar. Tekrar ve tekrar denerler ama hepsi sırılsıklam olmuştur. Maymunlardan birini dışarı alırlar ve yerine başka bir maymun koyarlar. Yeni gelen maymun heyecanla merdivene koşar yukarı çıkmak ister ama diğer maymunlar onu engeller ve onu dövmeye başlarlar. Islanan diğer maymunlardan birini disari alip yeni bir maymunu kafese koyarlar , maymun hemen muza ulaşmak için merdivene koşar fakat diğer maymunlar onu engeller ve dövmeye başlar en çok döven de ilk yeni maymundur.Islak maymunlardan 3. sü de değistirilir yeni gelen maymunu yine döverler. En başta ıslanan maymunları da degistirirler ve ritüel devam eder.

Artık maymunlardan muza ulaşmak isteyenleri neden dövdüklerini bilen yoktur. Tepelerinde hepsine yetecek kadar muz ve merdiveneri olmasına rağmen hiç biri merdive yaklaşmaz. Çünkü kurallar daha önce belirlenmis adeta bir sürü gibi konulmuş kuralları yargılamadan onlara uyar hale gelmişlerdir. Yapacaklarının sorumluluğunu almak isteyenlere bile engel olunup önleri kesilir hale getirmişlerdir.

Basitçe kendimizi dönüp değerlendirme yapmamız gereken bölüm tam da burası. Neden yaptiğini bilmediğin ama hayatta kalmani sagladığına inandığın düşüncelerin , sorgulamayı çoktan birakmana sebep olmuş hayat tarzina bir katkisi olmasini umarim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir