Rakı muhabbeti

Adabı vardır rakının önce kiminlejshshsksksk.

Değil tabiki değil.

Rakı içmenin rituelleriyle ilgili hiç bir problemim yok. Aksine yaşça benden büyük insanlarla bütün hayatını böyle geçirmiş birinin muhabbetiyle rakı muhabbetlerinin ne kadar güzel olduğunu bilecek kadar şanslıyım. Eğer Akdeniz bölgesinde yaşıyorsanız benim gibi bir sıfır önde olduğunuzu bile söyleyebilirim. Çünkü bu bölgede rakı sadece bir içki, alkol değil yaşam biçimidir ve hayatının ufak bir kısmını bile buralarda geçirmiş biri bunu zaten öğrenmiş büyük bir ihtimalle kendi ritueline de eklemiştir.

Benim konuşmak istediğim ise bambaşka. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi rakı içişi de farklıdır. Herkesin rakı içmek istediği ortam yemek tercihi salgamla mi yoksa su ile mi içeceği kendi tercihi olduğu gibi müzik tercihleri de farklıdır.

Ben de bayılıyorum Müzeyyen’e, Zeki Müren’e. Nasıl sevilmez ki?

Onların bizleri alıp götürdüğü o uzak diyarları kim tartişabilir ki?

Ama bu yeni yorumlar yeni şeyler denemeyeceğimiz anlamına da gelmez sanırım. 2017 yılını bitirirken bunca çer çöp arasından sıyrılıp kalbimizi kazanmış sanatçılarımıza da şans veremez miyiz?

Şunu denemenizi istiyorum.

Bir gece de Müzeyyen’ e izin verin bugün de Hüsnü Arkan yanında da olmazsa olmaz Birsen Tezer dinleyelim. İkisinin de ayrı ayrı muhteşem albümleri olduğu gibi birlikte ne kadar şahane olduklarını söylemeye gerek yok.

Hadi bir deneyin,o muazzam sofralarınıza onları misafir edin de onların da sizi ne muhteşem yerlere götürebileceğini bir dinleyip görelim.

Favorilerimden birini de aşağıda görebilirsiniz.

Muhabbetiniz bol olsun. Afiyet olsun 🙂

Keyifli geceler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir